Jak jeździć po regeneracji turbiny?

Jak jeździć po regeneracji turbiny?Regeneracja turbiny pozwala przywrócić jej sprawne i wydajne działanie, a tym samym bezpiecznie korzystać z pojazdu. Regeneracja turbiny obejmuje zazwyczaj demontaż i wymianę elementów zużytych i zniszczonych na ich nowe warianty, wyważanie wałka, koła kompresji i rdzenia turbiny. Po zakończonej regeneracji turbina trafia ponownie do pojazdu, którego użytkowanie powinno zostać dostosowane do jej wymogów. W tym artykule podpowiadamy - jak bezpiecznie korzystać z samochodu po regeneracji turbiny oraz jakich zasad należy w tym celu przestrzegać.  

Jazdą z turbiną po regeneracji - przygotowania i kontrole

Po zakończonej regeneracji turbiny należy dostosować sposób korzystania z pojazdu do wymogów tego elementu. Jeszcze na etapie montażu turbiny, serwisant powinien sprawdzić poprawne działanie wszystkich współpracujących z nią układów. Nieodłącznym etapem będzie przeprowadzenie kontroli drożności w przewodach olejowych, układu dolotowego, układu wydechowego, układu smarowania. Warto też sprawdzić ich szczelność oraz wymienić olej silnikowy oraz filtry na nowe.

Spodziewana żywotność turbiny regenerowanej

Producenci oceniają zazwyczaj, że turbosprężarki powinny działać tak długo jak układ napędowy pojazdu. Od strony praktycznej najważniejsze są przebiegi na poziomie 250-350 tys. km., na których najczęściej dochodzi do awarii turbiny. Jeśli jednak urządzenie zostało profesjonalnie zregenerowane przez wykwalifikowanego serwisanta, zagrożenie wystąpienia ponownej awarii jest minimalne. Jej stan techniczny powinien wytrzymać tak długo, jak długo pozostałe układy i systemy pozostaną sprawne. Koszt regeneracji turbiny jest przy tym nawet o połowę niższy niż zakupu nowego urządzenia.

Jazda samochodem po regeneracji turbiny

Regeneracja turbin wymusza na kierowcach zmianę pewnych nawyków. Przed wyruszeniem w drogę warto najpierw rozgrzać silnik przez 2 minuty. Nie należy przeciążać silnika, zwłaszcza w trakcie ruszania lub przyspieszania. Należy też unikać długotrwałej jazdy na niskich obrotach. Po zakończonej jeździe, zwłaszcza jeśli trwała długo, warto odpowiednio schłodzić turbosprężarkę. W tym celu należy odczekać 1-2 minuty po zaparkowaniu pojazdu zanim wyciągniemy kluczyki ze stacyjki. Dzięki temu osadzający się na turbosprężarce olej nie uszkodzi ani nie zapiecze jej elementów. Najlepiej sprawdza się jazda na długi dystans na dość wysokich obrotach, która pozwala dotrzeć wszystkie elementy turbiny. Szkodliwa jest natomiast jazda po zatłoczonym mieście, wymagająca częstej zmiany biegów i obrotów silnika. Na koniec warto podkreślić, że po regeneracji turbiny nieodłączonym aspektem troski o swój pojazd jest kontrola poziomu oleju, zachowanie ostrożności w czasie codziennej jazdy oraz regularne wykonywanie przeglądów. Turbina nie powinna nigdy pracować w środowisku suchym, pozbawionym smaru. Dlatego jeszcze przed jej montażem serwisanci często wypełniają wszystkie przewody olejowe, obracając przy tym wirnikami w turbinie.